Cam Cama Kasetsiz Silikon Cepheler

Silikon Cephe alternatifi olarak son yıllarda sıklıkla tercih edilen cephe çözümüdür. Camlar, ısıcam çıtasının bulundu kısımlardan tougle adı verilen sisteme özel klipsler yardımıyla düşey ve yatay profil üzerine sabitlenir ve camlar arası derzler silikon ile doldurularak kapatılır. Kasetli sistem (strüktürel) silikon cepheye alternatif olarak geliştirilmiş ekonomik bir çözümdür. Kaset profilleri ve bonding işlemi maliyetinden tasarruf edilmesi sağlanır.

Klasik Kapaklı Cepheler

Camın baskı profili ile düşey ve yatay profiller üzerine sabitlendiği sistemlerdir. Tüm kenarlardan lineer olarak camı desteklediği için cam statiği açısından daha stabil bir çözümdür. Cam değişimi, baskı ve kapak profillerinin sökülmesi, cam montajı sonrası baskı ve kapağın tekrar montajı ile gerçekleştirilmektedir. Farklı kesitlerde kapak profili tercih edilerek cephe üzerinde alternatif mimari etkiler oluşturulabilir.

Yarı Kapaklı Cepheler

Cam yatay veya düşey olarak yalnızca 1 eksende baskı profili ile dıştan diğer eksende cephe çözümüne bağlı olarak klipsler ile düşey ve yatay profillere sabitlenir. Çoğunlukla, yapıya yatay veya düşey etki vermek için tercih edilir. Badem formlu, kutu kesitli, klasik kapak profili vb. birçok farklı kapak alternatifi ile çalışılabilir.

Strüktürel Silikonlu – Kasetli Cepheler

Silikon cephe sistemi olarak ilk uygulanan cam cephe çözümleri strüktürel silikonlu (kasetli) cam cephe sistemleridir. Camlar, bonding işlemi ile hazırlanan alüminyum çerçevelere (kasetlere) özel konstrüktif silikonlar kullanılarak yapıştırılır. Silikonun kürlenme süresinin ardından sahaya sevk edilen paneller düşey alüminyum taşıyıcı profiller üzerine asılır. Derzlerde tozluk fitili adı verilen EPDM fitiller mevcuttur.

Panel Cepheler

Panel cephe çözümleri, çubuk cephelerden farklı olarak tamamen fabrika ortamında hazırlanan camlı panellerin betonarme döşemeye sabitlenen özel ankrajlar üzerine asılması ile oluşturulmaktadır. Çubuk cephelere kıyasla daha az montaj personeline ihtiyaç duyulmakta ve daha kısa sürede montaj tamamlanmaktadır. Bununla birlikte, fabrikasyon aşamasının daha maliyetli olması ve sistem detayları, birtakım kısıtları beraberinde getirmektedir. Genellikle yapıya özel tasarlanan (custom design) profil sistemleri ile çözülmektedir. Süre kısıtının olduğu hacimli projelerde proje aşamasında karar verilerek betonarme yapı ile eş zamanlı montaja imkan sağlaması nedeniyle özellikle tercih edilir. Panel cepheler aynı zamanda deprem dayanımının yüksek olduğu cephe çözümleridir.

Transparan Cepheler

Cephede profil grid algısının minimize edilmesi amacıyla tasarlanan cephe çözümleridir. Camlar ısı yalıtımlı veya lamine tek cam seçilebilmekte, cam montajı da cam üzerindeki deliklerden paslanmaz rotiller yardımıyla veya derzlerden çıkan özel paslanmaz klapalar yardımıyla yapılabilmektedir. Bu elemanlar ile camlar spider tutucu adı verilen özel ekipmanlar üzerinden ana strüktüre monte edilir. Noktasal tutucular oynar başlıklı olarak imal edilir ve cam stresinin sorunsuzca ana konstrüksiyona aktarılmasına olanak tanır. Uygulama sonrası derzler silikon ile doldurularak su izolasyonu sağlanır. Ana taşıyıcı yapı paslanmaz veya çelik profil olabileceği gibi paslanmaz çubuk & halat, cam kolon, özel paslanmaz konsol vb. birçok alternatif ile oluşturulabilmektedir.